e-mail: vocallissimo@gmail.com

"Pomagam ludziom śpiewać lepiej"

Nauka śpiewu

Zapraszam !!!

 

Osoby zainteresowane nauką śpiewu

i rozwojem swojego głosu

 

Proszę o kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Moje motto

Żywię głębokie przekonanie, że każdemu człowiekowi można pomóc lepiej posługiwać się własnym głosem. Wśród śpiewaków istnieje wąska grupa osób obdarzonych samorodnym talentem wokalnym- takie osoby rozwijają się najlepiej pod wpływem odpowiednio dobranego repertuaru, który pozwala stopniowo odkrywać poszczególne cechy własnego fenomenu. Pozostałej, przeważającej większości pozostaje długofalowa praca pod okiem wytrawnego pedagoga wokalistyki. Najistotniejszy jest fakt, że człowiek posiada ogromne możliwości samodoskonalenia i dzięki odpowiednim cechom osobowym (wytrwałości, systematyczności, ambicji, potrzebie osiągnięć) może osiągnąć mistrzostwo wykonawcze. W ostatecznym rozrachunku to cechy osobowe człowieka decydują o jego losie.

Ścigając się z konkurencją należy pamiętać o podziwie dla mistrzostwa innych oraz o woli pokonywania własnych ograniczeń tak, aby każdego dnia być odrobinę lepszym, niż w dniu minionym.

Lekcja próbna

Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnej lekcji próbnej i jaki jest jej przebieg?

W czasie pierwszego spotkania jestem w stanie ukierunkować młodą osobę w jej dalszych działaniach wokalnych: ocenić stan bieżących umiejętności, nakreślić perspektywy rozwoju, pokierować w zakresie kształcenia instytucjonalnego (szkoły muzyczne, akademie muzyczne).

Lekcję śpiewu zacznę od tego, że posłucham głosu i poobserwuję sposób działania kandydata. Zbadam rozpiętość skali głosu, sposób posługiwania się poszczególnymi rejestrami głosu, sposób radzenia sobie z tessiturą, umiejscowienie dźwięków przejściowych i na tej podstawie będę mógł wstępnie określić rodzaj i specyfikę głosu. Wstępnie- ponieważ moje doświadczenie utwierdza mnie w przekonaniu, że pierwsze (a nawet drugie) wrażenie może być mylne; są głosy, które dopiero po kilku latach kształcenia definitywnie określają się, co do swojego rodzaju. Sposób wykonywania ćwiczeń wokalnych pozwala rozpoznać sprawność muzyczną i wokalną kandydata, szybkość i trafność reakcji na uwagi oraz polecenia, ogólną muzykalność i intuicję wokalną.

Przeważnie kandydat przychodzi na pierwszą lekcję z jakimś utworem, lepiej lub gorzej dobranym oraz przygotowanym. Jakość przygotowania nie jest decydująca, ale z prezentacji utworu można się zorientować w sposobie dotychczasowego kształcenia lub w preferencjach muzycznych młodej osoby. Zwykle jestem w stanie zaproponować dalszy repertuar, dostosowany do aktualnych potrzeb edukacyjnych kandydata. Wybierając w ogromnej bazie dostępnych mi utworów wokalnych, jestem w stanie zaplanować najbliższy rozwój osoby w oparciu o stopniowanie trudności utworów oraz ich różnorodność w zakresie dydaktycznego oddziaływania. 

Istotnym elementem spotkania jest rozmowa, w czasie której poznaję oczekiwania kandydata, co do dalszego rozwoju i celu kształcenia. Na tym etapie jestem w stanie przedstawić realne ścieżki rozwoju, sposoby funkcjonowania zinstytucjonalizowanego nauczania śpiewu, wymagań wstępnych na poszczególnych szczeblach edukacji.

Pierwsza lekcja do niczego nie zobowiązuje, natomiast umożliwia sformułowanie profesjonalnej i rzetelnej oceny warunków głosowych, predyspozycji wokalnych oraz nakreślenie dalszych perspektyw rozwoju.

Czy warto inwestować w naukę śpiewu?

Generalnie jestem zdania, że zawsze warto inwestować w siebie- w rozwój osobisty. Szczególnie, gdy jest się osobą młodą i ma się szansę przez wiele lat korzystać ze swoich umiejętności.

Gdy myślimy o inwestowaniu, na myśl przychodzi nam zazwyczaj obrót zasobami finansowymi. W wypadku nauki śpiewu rzecz rozgrywa się raczej na płaszczyźnie inwestowania czasu i wysiłku (choć w przypadku nauczania poza systemem szkolno- akademickim- wiąże się, co oczywiste, z inwestycją pieniężną). Żeby dojść do mistrzostwa w śpiewaniu, potrzeba (poza ewidentnymi zdolnościami w tym kierunku) wnieść dużo wysiłku rozłożonego na przestrzeni wielu lat. Ponieważ czas jest dobrem dla każdego z nas ograniczonym, które nie podlega zwrotowi- należy bardzo zważać na rodzaj działania, któremu poświęcamy istotny fragment naszego życia. Warto więc poświęcać czas na działania, które: przyniosą nam korzyść rozwojową, są społecznie pożyteczne lub dostarczają nam satysfakcji (nie mam tu na myśli rozrywki). Nauka śpiewu oraz występy wokalne mogą wyczerpywać wszystkie, wymienione wyżej, przesłanki. Jest więc działalnością godną rekomendacji, nawet w przypadkach braku ukończenia szkolenia. Na pewno warto poznać specyfikę aktywności, o której mamy tylko mgliste pojęcie, nawet jeśli okaże się ona po jakimś czasie nieatrakcyjna dla nas. Na zasadzie wykluczenia, poszukujemy dalej działalności, w której spełnimy się najlepiej. Praca nad sobą poprzez pracę nad swoim głosem (tak mogłaby brzmieć definicja nauki śpiewu) zawsze przynosi korzyści w postaci: poprawy sprawności posługiwania się głosem również w mowie, nabyciem śmiałości w wyrażaniu siebie, pewności podczas publicznych wystąpień (chociażby poprzez panowanie nad oddechem). To są "namacalne" korzyści, ale należ wziąć pod uwagę również czynniki, o których często się nawet nie myśli: śpiewanie potrafi dawać fizyczną satysfakcję (gdy czuć moc w głosie), estetyczną przyjemność, czy- dla osób ambitnych- pozwala realizować potrzebę osiągnięć i samodoskonalenia. Życie uczy, że każda czynność, której się nauczyliśmy, na jakimś jego etapie przyda nam się!

Działalność powiązana nierozłącznie z podejmowaniem wysiłku jest zawsze bardzo wartościowa, ponieważ kształtuje charakter. W świecie, gdzie wszystko przychodzi człowiekowi co raz łatwiej, zapominamy o wartości cechy, którą można by nazwać: przyzwoleniem na podejmowania wysiłku. Tę zdolność od młodości kształtują w sobie sportowcy. To dla tego, często po zakończeniu karier sportowych, świetnie funkcjonują w życiu w innych rolach i zawodach. Nauka śpiewu (i muzyki w ogóle) uczy wytrwałości, systematyczności, cierpliwości w realizowaniu odległych celów. Nadaje się wyśmienicie do kształtowania cech charakteru. 

Nauka śpiewu może być niezłą inwestycją w zawodową przyszłość, biorąc pod uwagę nieodległą przyszłość, w której coraz mniejsze będzie zapotrzebowanie na wykonywanie zawodów odtwórczych (ze względu na robotyzację i algorytmizację ogromnej liczby dotychczasowych zajęć ludzkich). Artystyczny zawód, jego twórczy wymiar połączony z potrzebą poszukiwania oryginalności może być strzałem w dziesiątkę.